Ekiden Białystok

7-8 czerwca 2025
90 lat stadionu

90 lat stadionu

25 maja 2016, aktualizacja: 29 kwietnia 2024

Stadion lekkoatletyczny przy ul. 11 Listopada w Białymstoku w 2016 roku obchodzi 90. rocznicę swojego istnienia, co dla Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zarządza obiektem, jest szczególnie doniosłym wydarzeniem.

Z okazji 90-tych urodzin obiektu podjęliśmy decyzję o rozgrywaniu Plum Ekiden na stadionie lekkoatletycznym, gdzie umiejscowiona będzie strefa zmian zawodników.

Zapoznajcie się z historią stadionu, jest bardzo ciekawa!

Historia powstania stadionu sięga jednak nieco dalej niż 90 lat wstecz. Już uchwała Komitetu obchodów 128. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z kwietnia 1919 roku mówi o tym, że na terenie parku w dzielnicy „Zwierzyniec” mają powstać m.in. „boisko dla ćwiczeń fizycznych młodzieży” oraz „miejsce dla sportów wszelkiego rodzaju, jak skating, ślizgawka, cyklodrom itp.”.

Drugim kluczowym momentem dla powstania stadionu był roku 1924, w którym władze Białegostoku zleciły Stanisławowi Zadorze Życieńskiemu projekt miejskiego parku. Wspólne ustalenia władz i cenionego wówczas architekta zieleni sprawiły, że plan boisk sportowych ulokowano wzdłuż dzisiejszej ul. 11 Listopada. Budowa rozpoczęła się w 1926 roku i była ostatnim etapem prac w powstającym Parku 3 Maja.

5 września tego samego roku przeprowadzono uroczystość otwarcia parku, a jeden z jej punktów stanowiło przecięcie wstęgi na boisku, na którym po uroczystości zorganizowano zawody sportowe. Rok później tuż obok stadionu powstały korty tenisowe.

Według źródeł stadion do wojny gościł imprezy sportowe i plenerowe o dużym podówczas zasięgu, w tym mistrzostwa Polski w pięcioboju w 1933 roku. Arena była też miejscem bicia rekordów; w 1935 roku trójskoczek Edward Luckhaus ustanowił rekord Polski. W międzyczasie dokonano przebudowy areny: w 1934 roku rozpoczęto budowę nowoczesnych trybun.

W czasie okupacji radzieckiej (1939-1941) na stadionie rozgrywano mecze piłkarskie w ramach Mistrzostw Białorusi Zachodniej. Po zajęciu Białegostoku przez Hitlerowców (1941-1944) obiekt gościł imprezy organizowane przez armię niemiecką.

Po wojnie obiekt znów tętnił życiem. 27 lipca 1945 roku rozegrano mecz piłkarski pomiędzy Białostockim Klubem Sportowym a drużyną Armii Czerwonej.  Zespół gospodarzy zwyciężył 3:0.

W 1947 roku rozpoczęto przebudowę stadionu. Trybuny z 1934 roku przetrwały zawieruchę wojenną i skończono ich rozbiórkę dopiero na początku lat osiemdziesiątych.

W 1948 roku powstał klub Gwardia Białystok, który rozgrywał na stadionie swoje mecze. Na obiekcie swoich ligowych przeciwników podejmował również Włókniarz Białystok. Jako ciekawostkę należy odnotować fakt, że 4 listopada 1970 roku na Zwierzyńcu, tytułem eksperymentu, końcowe 20 minut spotkania ligi okręgowej Włókniarz II Białystok – Wigry Suwałki zagrano przy świetle elektrycznym. Do pomysłu jednak już nigdy nie powrócono. Mecze piłkarskie różnych lig rozgrywano tutaj do roku 1971. Od tego czasu króluje tu lekkoatletyka, a postacie związane ze stadionem są godne uwagi. Na szczególną zasługują nazwiska na co dzień trenujących u nas: Kamili Lićwinko, mistrzyni świata w skoku wzwyż czy Wojciecha Nowickiego, brązowego medalisty mistrzostw świata w rzucie młotem.

Stadion lekkoatletyczny kilka razy w ostatnich dekadach modernizowano. W 1975 roku na bieżni położono nawierzchnię sportową typu Sotar, przygotowując się do Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Sportach Letnich. Nawierzchnia ta funkcjonowała tylko przez kilka miesięcy, gdyż po okresie zimowym nadawała się tylko do rozbiórki. Do 1981 roku praktycznie nie było na stadionie warunków do biegania. W 1981 roku, przygotowując się do Mistrzostw Polski Juniorów, położono nawierzchnię tartanową typu Regupol, która służyła do 1998 roku. W 1989 roku oddano do użytku nowe trybuny z podtrybuniem, które po kolejnych modernizacjach są użytkowane do dziś. W 1998 roku dokonano wymiany całej nawierzchni tartanowej stadionu na tartan typu Polytan, który służy do dnia dzisiejszego, a w 2011 roku dokonano remontu trybun oraz podtrybunia stadionu, gdzie mieści się bieżnia tartanowa, szatnie sportowe i zaplecze socjalno-magazynowe.

Bialystok. Stadion na terenie koszar. 1923 Z archiwum Tomasz Wisniewski / FORUM

Stadion na terenie koszar. 1923
Z archiwum Tomasz Wisniewski / FORUM

01Stadion Miejski 1928 rok.

Stadion miejski 1928 r.

1

Zawody sportowe licealistów w okresie międzywojennym.

9

11

Niemieckie zawody sportowe 1942 r.

zdj©cie nr 2

Mecz piłkarski 1953 r. (Budowlani Białystok vs Kolejarz Toruń)

20 21

Zawody ogólnopolskie (1956-1958). Na zdjęciu czołowy długodystansowiec kraju w latach 50-tych -Zbigniew Dondziłło.

 

 

 

 

Nasi Partnerzy

Dziękujemy wszystkim Partnerom i Sponsorom, dzięki którym organizacja tego wyjątkowego wydarzenia jest możliwa!