Odbiór pakietów w sobotę w godz. 10:00 - 17:00 i niedzielę w godz. 8:00-9:00.

Ekiden Białystok

3-4 czerwca 2023 r.
Do startu:
  • 0 DNI
  • 20 GODZ.
  • 49 MIN.
Ekiden – co to jest?

Ekiden – co to jest?

4 marca 2015, aktualizacja: 7 marca 2023

Słowo ekiden z pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy.

Biegi sztafetowe Ekiden są niezwykle popularne w: Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Hiszpanii, Holandii, Chinach, Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych.

Nazwa tego maratonu-sztafety pochodzi od japońskiego systemu transportowego i pocztowego, przebiegającego wzdłuż szlaku Tōkaidō. Powstał on w XVII w. pomiędzy miastami Edo (obecnie Tokio) i Kioto, oddalonymi od siebie o ok. 500 km. System umożliwiał szybką komunikację m.in. dzięki wymianie koni na kolejnych stacjach (eki).

Największe tradycje biegów typu Ekiden pochodzą z Japonii, gdzie każde rozgrywane zawody są prawdziwym świętem. Na ulice wychodzą tysiące kibiców dopingujący startujących biegaczy. Udział w tej sztafecie to wielki prestiż. Każdy z zawodników przyczynia się do sukcesu swojej drużyny. Do zawodów zgłaszają się największe uniwersytety oraz firmy.

Startując w Ekiden Białystok, duma i honor może Cię przepełniać nie tylko z powodu samego startu. Biorąc udział w sztafecie pomagasz Fundacji „Pomóż Im” – Hospicjum dla Dzieci.

Pomóżmy Razem!

 

Ekiden na świecie.

Chiba Ekiden

Najpopularniejszy ekiden w Japonii. Bieg sztafetowy na dystansie maratonu, rozgrywany w Chibie od 1988 r. W „Chiba International Ekiden” udział biorą reprezentacje poszczególnych państw, w formule mix – drużyny składają się z trzech kobiet oraz trzech mężczyzn biegnących w następującej kolejności: 5 km (mężczyzna), 5 km (kobieta), 10 km (mężczyzna), 5 km (kobieta), 10 km (mężczyzna), i 7.195 km (kobieta). Rekord trasy został ustanowiony w 2005 roku przez reprezentację Kenii, wynosi 1:57:06.

W 2012 roku w zawodach udział wzięła również reprezentacja Polski w składzie: Łukasz Garszczyński, Lidia Chojecka, Radosław Kłeczek, Dominika Nowakowska, Arkadiusz Gardzielewski, Agnieszka Gortel-Maciuk. Polacy pokonując dystans maratoński w czasie 2:13:02 zajęli 9. miejsce.

Acerta Brussels Ekiden

Brukselski Ekiden jest największą sztafetą maratońską w Europie. Odbywa się co roku w październiku w Brukseli. Sztafety składają się z 6 osób. Jego trasa ma długość maratońską, podzielona jest na zmiany o długościach: 4900m + 10150m + 5275m + 10450m + 4975m + 6445m i przebiega m. in. pod słynnym Atomium. W 2014 roku w sztafecie maratońskiej wystartowało ponad 1.600 drużyn, co oznacza, że liczba biegaczy przekroczyła 10.000.

źródło: Wikipedia

Nasi Partnerzy

Dziękujemy wszystkim Partnerom i Sponsorom, dzięki którym organizacja tego wyjątkowego wydarzenia jest możliwa!